Menu
Przerwa urlopowa od 12 – 20 lipca 2025. Przepraszamy za utrudniania. Skontaktujemy się po wskazanym terminie.
Każda uczelnia ma inne zasady dotyczące prac magisterskich. Wytyczne mogą się różnić nawet między promotorami, ponieważ każdy ma inne wymagania edycyjne oraz system oceniania i rozliczania studentów z obowiązków dotyczących dzieł naukowych. Podobne sprawa wygląda, jeśli chodzi o prace doktorskie, choć w ich przypadku standard obejmuje więcej kwestii.
Student musi przedstawić w dziekanacie trzy egzemplarze pracy dyplomowej. Jeden z nich pozostaje w uczelnianym archiwum, drugi przeznaczony jest dla recenzenta, a trzeci otrzymuje promotor. Ten ostatni może poprosić o wersję elektroniczną zamiast papierowej. Niezależnie od tego wersję cyfrową trzeba też złożyć w dziekanacie (to samo odnosi się do prac doktorskich, tyle że w ich przypadku recenzentem jest osoba spoza danej szkoły).
Promotor może określić też swoje warunki w sprawach edycyjnych. Niektórzy opiekunowie wolą, by przypisy były na końcu rozdziału lub dzieła, a inni wolą, żeby umieszczać je na dole strony, co ułatwia weryfikację źródeł i przyspiesza czytanie. Różnice mogą odnosić się również co do okresu, jaki musi upłynąć od momentu rejestracji pracy magisterskiej czy dysertacji do dnia obrony.
W pierwszym przypadku okres nie przekracza dwóch tygodni (zwykle około 7-10 dni). Znacznie dłużej czeka na datę obrony doktorant, który musi znaleźć recenzenta swojej rozprawy liczącej nierzadko kilkaset stron. Na zapoznanie się z tak potężnym dziełem potrzeba znacznie więcej niż 14 dni. W tym czasie autorzy prac doktorskich mogą przypomnieć sobie zagadnienia do egzaminu końcowego.