e-doktoraty.pl

Prace doktorskie a system szkolnictwa wyższego

System szkolnictwa wyższego jest systemem dość zawiłym, który zwykle poznajemy dokładnie, kiedy sami bronimy prace doktorskie, magisterskie lub licencjackie. Przede wszystkim należy podkreślić, że aby rozpocząć studia wyższe należy zdać egzamin maturalny. Jest to absolutne minimum nawet w przypadku kierunków mniej obleganych.

Obecnie normą jest, że wybieramy studia licencjackie. Trwają one 3 lub 3,5 roku. Kończą się uzyskaniem stopnia licencjata lub też licencjata inżyniera. Ta druga ewentualność zachodzi wtedy, gdy mowa o studiach technicznych. Co dalej, kiedy już mamy za sobą studia wyższe zawodowe?

System szkolnictwa wyższego: kolejność studiów i stopnie naukowe

Oczywiście możemy myśleć o dalszej edukacji. Tym razem mamy do wyboru studia magisterską się one obroną pracy magisterskiej.

Rzecz jasna, nie muszą one wcale oznaczać, że zakończyliśmy już edukację. Przynajmniej nie wtedy, gdy chcemy jeszcze pisać prace doktorskie. Studia III stopnia, czyli właśnie studia doktoranckie, trwają zazwyczaj 3 lata. To w pełni wystarcza, by zbadać konkretny przypadek i napisać rozległą, wyczerpującą temat prace doktorską. Oczywiście trzeba podkreślić, że nie każdy odczuwa potrzebę kończenia studiów III stopnia, zwykle poprzestaje się na studiach magisterskich.