e-doktoraty.pl

Pisanie prac doktorskich i asystentura na uczelni

Pisanie pracy doktorskiej jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich osób, które podjęły decyzję o dalszej edukacji po otrzymaniu tytułu magistra. Ponieważ jest to pierwsza praca, która musi opierać się na własnych badaniach i przemyśleniach, więc większość osób kończy naukę po otrzymaniu tytułu magistra. Nie każdy potrafi samodzielnie prowadzić badania, wyciągać z nich własne wnioski i publikować na ten temat prace naukowe.

W większości przypadków prace doktorskie piszą osoby, które chcą zasilić kadrę uniwersytecką lub zostać pracownikami ośrodków naukowych. Wynika to z faktu, że studia doktoranckie nie należą do łatwych i przyjemnych. Trzeba być bardzo zdeterminowanym, by je ukończyć. Chociaż liczba osób, które otrzymują tytuł doktora podwoiła się w stosunku do lat dziewięćdziesiątych, to zdaniem specjalistów ciągle doktorantów na uczelniach jest zaledwie garstka.

Asystentura na uczelni: pisanie prac doktorskich i zdobycie doświadczenia naukowego

Wielu studentów, którzy piszą prace doktorskie podejmuje się pracy na własnej uczelni jako asystenci. Nie każdego jednak stać na to, by utrzymać się z pensji, jaką płaci im ta instytucja w ramach asystentury. W związku z tym szukają dodatkowych zajęć poza pracą naukową, co odbija się na jakości ich przewodów doktorskich. Nie mogą sobie także pozwolić na brak jakiegokolwiek zatrudnienia, ponieważ na rynku pracy niezwykle ważne jest doświadczenie zawodowe.

Asystentura pozwala na pisanie prac doktorskich i jednoczesne zdobywanie doświadczenia, które będzie nam niezbędne do podjęcia pracy w specjalistycznych ośrodkach naukowych. Wiele osób, które decydują się na taką formę odbywania studiów doktoranckich podejmuje jednak później pracę na swojej uczelni, zasilając jej kadrę.