e-doktoraty.pl

Zaliczona matura i popularne kierunki studiów

Choć od maja i matur minęło już sporo czasu, to wielu maturzystów żyje jeszcze drugim naborem na studia. Właściwa rekrutacja zakończyła się w lipcu, ale wciąż pozostało sporo wolnych miejsc na ciekawych kierunkach. Dobrze zdana matura nie przesądza tu o wszystkim, ponieważ jeśli ktoś jest ambitny i chce się wiele nauczyć, to uda mu się zdobyć obszerną wiedzę na jakiejkolwiek uczelni. Co istotne – w większości szkół możliwa jest już rekrutacja online, dlatego jeśli wybieramy uczelnię bardzo oddaloną od naszego miejsca zamieszkania, to jest to dla nas wygodniejsze, gdyż nie musimy tam jeździć z różnych powodów podczas procesu rekrutacji. Podczas wyboru szkoły ważna jest także jej renoma.

Wybór kierunku studiów a renoma uczelni

Tu bardzo pomocny okazuje się ranking uczelni, które kształcą najlepiej w kraju. Ukończone studia to jednak klucz do kariery zawodowej, dlatego bez wątpienia trzeba poważnie zastanowić się nad odpowiednim dla nas kierunkiem. Najpopularniejsze kierunki studiów to nadal pedagogika, socjologia, filozofia czy kulturoznawstwo i inne kierunki humanistyczne, które niestety do żadnego konkretnego zawodu nie przygotowują, poza tym Polska jest już przeładowana specjalistami w zakresie nauk humanistycznych i społecznych, natomiast deficytowym „towarem” są absolwenci kierunków technicznych.

Być może warto spróbować sił na jakimś bardziej przyszłościowym kierunku, wiele z nich jest objętych rządowym programem przyznawania stypendium w wysokości tysiąca złotych miesięcznie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podjąć wyzwanie, ostatecznie może nam się spodobać.